filip svoboda mcr viceboj 202007 (cas)V pátek a sobotu 24.-25.7. 2020 se uskutečnilo Mistrovství České republiky ve vícebojích na atletickém stadionu Slavie v Praze. Náš oddíl zastupoval žák Filip Svoboda. Filip již letos vyhrál halové MČR ve vícebojích a i tentokrát byl papírově největší favorit. Víceboj je ale vždy plný překvapení a často není předem jasné, kdo nakonec vyhraje. I Filip by o tom mohl vyprávět, během krajských přeborů ve vícebojích se mu překvapivě vůbec nedařil hod oštěpem, a proto nic nebylo jisté.

Žáci mají závodí v devítiboji, který začínají během 100m překážek. Tato disciplína se ukázala v posledních trénincích jako problematická a strategie tedy byla doběhnout do cíle za každou cenu. Časem 14,37 si však Filip vylepšil osobní rekord bezmála o 0,8 sekund a zahájení závodů se mu tedy opravdu podařilo. Druhou disciplínou byla disk, kde přišla první studená sprcha. V rozcvičení Filipovi letěl disk několikrát až za 40 m, během závodu se ale již této hranici nedokázal přiblížit a s výkonem 37,11 m zůstal o víc než 6m za osobákem.
Třetí disciplínou je skok o tyči. Filip tuto disciplínu intenzivně trénoval a chtěl v závodě své pokroky předvést. Motivace byla možná moc vysoká a více než 3,20 m bohužel nezdolal. Zaostal tímto zhruba o půl metru za svými možnostmi. Závěrečnou disciplínou prvního dne byl obávaný oštěp. Výkonem 32,18 m Filip sice bodoval, ale i zde zůstal o víc než 7 m za osobákem. Po prvním dne byl na 3. místě s asi 100 bodovou ztrátou na vedoucího závodníka, a zhruba o 350 bodů pod svými papírovými předpoklady.

První disciplína druhého dne, sprint na 60 m, začínala hned v 9:00. V této disciplíně byl Filip jeden z favoritů a časem 7,36 tuto roli potvrdil. Následoval skok do dálky, kde jsme se těšili na ostrý souboj s Romanem Kadavým, druhým závodníkem v průběžném pořadí. Roman měl bohužel přešlap a Filip ukončil první pokusy novým osobákem na 6,54m. V dalším pokuse měl Roman opět velkou smůlu a v posledním skoku musel jít na jistotu a tím hodně ztratil. Filip vyhrál dálku a převzal poprvé vedení před Františkem Sochou a Romanem. Závod pokračoval vrhem koulí, kde Filip přidal další osobák výkonem 12,56 m. Tímto již začalo být jasné, že by Filip mohl celý víceboj vyhrát. Po začátečních problémech se i ve skoku do výšky postupně zlepšil a výkonem 1,68 m si připsal další cenné body a zároveň další osobák. Závěrečný běh na 1000 m není u vícebojařů oblíbená disciplína a velmi teplé počasí rovněž přispělo k silnému pocitu únavy.  Časem 3:00,68 však dokončil Filip tento víceboj důstojné a celkově vyhrál s náskokem 205 bodů. Velká gratulace!

Foto: Denisa Kisialová
Další fotky jsou zde